
Co to jest metoda NDT-Bobath i jakie jest jej zastosowanie?
Metoda NDT-Bobath, jest jedną z najbardziej znanych koncepcji rehabilitacji dzieci i dorosłych na świecie. W Polsce stosuje się ją z dużym powodzeniem dla wcześniaków, niemowląt i starszych dzieci z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentującymi opóźnienia rozwojowe.
Metoda NDT-Bobath została opracowana w latach 40tych XX wieku w Londynie przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i Karla Bobath, neurologa. Małżeństwo Bobath zajmowało się na początku rehabilitacją dorosłych pacjentów z uszkodzeniami neurologicznymi. Ich badania dotyczyły analizy rozłożenia napięcia mięśniowego z wykorzystaniem prawidłowych wzorców ruchowych. W oparciu o początkowe założenia metody, szwajcarska lekarka, pediatra, Elisabeth Koeng i fizjoterapeutka Mary Quinton rozwinęły tę metodę w leczenie neurorozwojowe (Neurodevelopmental Treatment), szczególnie przydatne w rehabilitacji niemowląt, wcześniaków i małych dzieci.
Założenia Metody NDT-Bobath
Terapia metodą NDT-Bobath bazuje na wiedzy z zakresu neurofizjologii i znajomości prawidłowego rozwoju dziecka. Opiera się na stwierdzeniu, że rozwój dziecka z dysfunkcją centralnego układu nerwowego przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Dziecko z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym ma odmienne odczucia czuciowo-ruchowe, dlatego nieprawidłowo interpretuje swoje ciało, nieprawidłowe są także jego ruchy.
Głównym założeniem tej metody jest pomoc we wszechstronnym rozwoju dziecka i ułatwienie mu wykonywania podstawowych czynności życiowych, na które pozwolą obecne uszkodzenia układu nerwowego lub dysfunkcje narządu ruchu.
Główne zasady terapii metodą NDT Bobath obejmują:
- normalizację napięcia mięśniowego(obniżanie podwyższonego lub zwiększanie obniżonego) przez zastosowanie różnych technik
- hamowanie nieprawidłowych odruchów
- wyzwalanie prawidłowych wzorców ruchowych poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kontroli takich jak m.in. głowa, obręcz barkowa lub obręcz biodrowa
- wykorzystanie zdobytych umiejętności w życiu codziennym
- rozpoczęcie terapii jak najwcześniej, gdy zauważalne są pierwsze nieprawidłowości w rozwoju niemowlęcia
- zapobieganie deformacjom w stawach, dążenie do liniowości w ustawieniu całego ciała i poszczególnych jego odcinków
Certyfikowany terapeuta NDT Bobath zajmuje się normalizacją napięcia mięśniowego w całym ciele pacjenta. Terapia małego dziecka jest również pracą nad zmysłami propriocepcji, dotyku, równowagi, wzroku, słuchu w celu uzyskania prawidłowej informacji dotyczącej prawidłowego ustawienia całego ciała i wykonania ruchu jak najbardziej zbliżonego do fizjologicznego. Istotne jest ćwiczenie ruchów służących jakiejś konkretnej funkcji np. chwytaniu zabawki, poruszaniu się. W tym celu służą także odpowiednio dobrane zabawki i przyrządy np. piłki, wałki. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie. Bardzo ważna jest prawidłowa pozycja całego ciała i jego segmentów i dystrybucja obciążenia danej części ciała. Istotne są też ćwiczenia równoważne, podczas których pacjent ćwiczy aktywne przenoszenie ciężaru ciała. Podczas terapii ważne jest, aby dziecko czuło się bezpiecznie, komfortowo, w miarę możliwości nie płakało i uczestniczyło aktywnie w ćwiczeniach. Ważnym elementem terapii jest kontynuacja rehabilitacji w domu podczas codziennej aktywności dziecka i pielęgnacji tzn. podczas zabawy, karmienia, przewijania, noszenia itp.
Wskazania do Terapii NDT-Bobath
Rehabilitacja NDT- Bobath pozwala na diagnostykę oraz prowadzenie terapii u noworodków, niemowląt i dzieci w przypadku:
- asymetrii,
- problemów z dystrybucją napięcia (obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe),
- zaburzeń rozwoju psycho–ruchowego,
- uszkodzeń splotów nerwowych,
- chorób nerwowo–mięśniowych typu SMA,
- przepukliny oponowo–rdzeniowej,
- wad rozwojowych,
- zaburzeń koordynacji,
- zaburzeń karmienia,
- mózgowego porażenia dziecięcego (hemiplegii, diplegii, tetraplegii),
- zespołów genetycznych np. Zespołu Downa
- wad postawy
Efekty terapii:
- poprawa dystrybucji napięcia mięśniowego w ciele pacjenta
- poprawa liniowości czyli ustawienia części ciała względem siebie i ekonomii ruchu
- poprawa kontroli ciała i jego elementów w przestrzeni i celowości ruchów
- zwiększenie siły mięśniowej
- poprawa równowagi
- aktywizacja pacjenta
- stymulacja prawidłowego rozwoju
Autro: usrob
Bez kategorii
Komentarze: Brak komentarzy